Pan Profeska
 
 

Zespół Pan Profeska powstał w 1998 roku w Warszawie. Styl proponowany przez grupę stanowi specyficzne połączenie muzyki oraz słów. Pulsację ska, punkową estetykę i lekko zdubowaną przestrzeń uzupełniają teksty o zabarwieniu surrealistyczno - egzystencjalnym, podładowane ironią i purnonsensem.

Od początku motorem działań zespołu był Mario Rutczyński - saksofonista, autor większości tekstów i kompozycji. Początkowo zespół sporo koncertował, sporadycznie nagrywając pojedyncze utwory. W 1999 roku nagrania zespołu zostały wydane przez miesięcznik Machina na kompilacji "Polska młodzież gra i śpiewa funk czyli upojne Lato" oraz na kompilacji "Skadanka czyli ska po polsku". W roku 2001 dwa numery grupy znalazły się na składance "Pol-SKA Norma vol. 1" wydanej przez szczecińską wytwórnię Rock'n'roller. W latach 2001-2003 zespół skomponował muzykę do filmu Lecha Mackiewicza pt. "To tu, to tam" prezentowanego m.in. na Festiwalu Filmowym - Gdynia 2002 oraz zaproponował jedną z interpretacji hymnu na składance "Jak zwyciężać mamy...Polscy artyści w hołdzie Mazurkowi Dąbrowskiego" wydanej przez dziennik "Życie" w nakładzie 70 tyś. egzemplarzy. Przez kilka lat dzialalnośsci piosenki Pana Profeski zostały wydane na ok 10 różnych składankach. Ze względu na rozbudowany skład z sekcją dętą kształtującą charakterystycznie brzmienie, otoczką tekstową zahaczającą wręcz o pewną teatralność wypowiedzi, zespół stał się prekursorem pewnego stylu lub odłamu SKA.

Wieloletnie balansowanie pomiędzy światem pseudoshowbusiness'u - offową pracą twórczą, związane z tym zmiany składu, koncerty i kolejne nagrania doprowadziły w końcu do powstania płyty wyprodukowanej przez Gabinet Pana Profeski (Rytka&Rutczyński) i wykrystalizowania składu. Pan Profeska to wizjonerzy własnej przestrzeni kulturowej oraz muzycy na co dzień grający w czołowych zespołach polskich takich jak: T.LOVE, SZWAGIER KOLASKA, DAAB, SIDNEY POLAK i innych...

W 2009 roku zespół wydaje minialbum (EP) Pan Profeska - "Lato". Do piosenki został nakręcony teledysk, który był emitowany w TVP1 (Teleekspress, Wiadomości) oraz w innych stacjach telewizyjnych. Piosenka zdobyla uznanie w polonijnych rozgłośniach radiowych (min. Radio Chicago, Radio Londyn) zdobywajac wysokie miejsca na zagranicznych listach przebojów.

W tym samym roku powstaje STUDIO SRREBRNA, miejsce twórcze(Gabinetu PP & M. Rutczynskiego) oraz dwóch członków zespołu Pan Profeska - M. Mareckiego i G. Rytki, współproducenta płyty zespołu. Studio działa do dziś spełniając swoją misję kulturową. Zakończono w nim m.in. produkcję albumu zespołu Momo, a w ostatnim czasie płyty Mamadou & Sama Yoon "Umbada". Na ukończeniu jest II płyta zespołu Pana Profeski oraz płyta zespołu Strojnowy (Piotra Strojnowskiego - pierwszego wokalisty legendarnej formacji DAAB).

Na przełomie 2016/2017 w STUDIO SREBRNA został zarejestrowany materiał, który wyprodukowano we współpracy Marabut/GPP Production i ukazała się I płyta zespołu MARABUT pt. "My single travel". Liderem grupy jest Antek Rutczyński, obecnie student II roku reżyserii dźwięku w Londynie.

W studio realizowany oraz produkowany jest także dźwięk do krótkich form filmowych, filmów dokumentalnych, programów telewizyjnych.

Skład zespołu:
Alto and Bari Sax, Saxhorn - "Rudy" MariO Rutczyński
Tenor Sax, Percussions - "Fryton" Grzegorz Rytka
Guitar - "Pitter" Piotr Gałązka
Bass - "Waldi" Waldek Serwatka
Hammond, Keyboards - "Misiek" Michał Marecki
Trombone - "Struś" Darek Plichta
Trumpet - "Korzeń" Piotr Korzeniowski
Drums - "Ramon" Roman Ślefarski
Vocals - MariO Rutczyński, Piotr Gałązka, Michał Marecki, Grzegorz Rytka, Waldek Serwatka.

Gościnnie występują:
Janek Pęczak - guitar
Marcin Bachorski - guitar
Ania Ołdak- melodica, vocal.

 
© 2008 PAN PROFESKA panprofeska.pl